Zaujímavé články   späť
www.pamiatkynaslovensku.sk
Peter SVOBODA - Pod tieňom obrov (Vila Flóra - Starý Smokovec)
helmut-bistika-anjeli-a-ti-druhi-vila-flora-stary-smokovec

 


 

Milí priatelia a priaznivci umenia,
 


 

srdečne Vás pozývame na otvorenie výstavy
 

Peter SVOBODA - Pod tieňom obrov.
 

Vernisáž výstavy 13. marca 2019 o 16.00 h.
 

Výstava potrvá od 13. marca 2019 do 15. júna 2019.
 

Vila Flóra Starý Smokovec
 

Kurátorka výstavy: Anna Ondrušeková
 


 

Tešíme sa na stretnutie s Vami
 

Anna Ondrušeková, riaditeľka
 

kolektív pracovníkov TG v Poprade.
 


 


 

www.tatragaleria.sk
 


 


 

Peter Svoboda je medzinárodne uznávaný krajinársky, horský a športový fotograf. Od detstva sa venoval výtvarnému umeniu, prevažne olejomaľbe krajiny a grafike. Fotografia ho však sprevádzala už od detstva. Už ako desaťročný vyvolával čiernobiele filmy a fotografie. V posledných rokoch sa intenzívne venuje umeleckému stvárneniu krajiny a existencie človeka v nej. Jeho tvorba sa prevažne zameriava na zobrazovanie silných nálad a dramatického svetla. Dôležitou zásadou pri fotení je, že moment musí jednoznačne prevyšovať všetky ostatné atribúty ako napríklad správne prevedenie fotografie resp. jej formu. V čiernobielej fotografii rád využíva silu príbehu a dôraz kladie na jednoduchú kompozíciu a minimalizmus.
 


 

Jeho zámerom je zachytiť jedinečné a neopakovateľné momenty, príbeh a svojou tvorbou vyvolať v divákovi emócie. Jeho fotografie vynikajú presnou kompozíciou a zachytávajú ojedinelé okamihy ľudskej prítomnosti v prírode s cieľom poukázať na rešpekt človeka k nej. Krajina, atmosféra a svetlo je nevyčerpateľnou inšpiráciou v Petrovej tvorbe.
 


 

Okrem slovenskej prírody a hôr ho uchvátili scenérie na miestach ako Island, Lofoty, Dolomity, či Patagónia. Oblasť Patagónie je známa bizarnými formáciami mrakov spôsobenými extrémnym vetrom. Fotografovanie v takýchto náročných externých podmienkach je pre fotografa veľkou výzvou.
 


 

Peter Svoboda pôsobí aj ako kurátor na známom zahraničnom fotoportáli, v súčasnosti v pozícii Head tímu.
 


 

Získal ocenenia v prestížnych medzinárodných súťažiach. Je držiteľom ocenenia Master QEP (Master Qualified European Photographer), členom FEP (Federation of European photographers) a APFSR (Association of Slovak professional Photographers).
 


 

Petrove práce boli vystavované v svetových metropolách ako napríklad New York, Londýn a publikované v mnohých známych zahraničných časopisoch a knižných publikáciách.www.pamiatkynaslovensku.sk