Zaujímavé články   späť
www.pamiatkynaslovensku.sk
Peter Stanley PROCHÁZKA – Film.sk (Galéria v Poprade)
peter-stanley-prochazka-film-sk-galeria-v-poprade

 


 

Milí priatelia, priaznivci umenia a hudby,
 


 

srdečne Vás pozývame na otvorenie výstavy fotografií
 

Peter Stanley Procházka – Film.sk.
 

Vernisáž výstavy sa uskutoční dňa 2. februára 2018 o 17.00 h.
 

Výstava potrvá do 18. marca 2018.
 

ART KLUB Tatranskej galérie v Poprade.
 

Zároveň na vernisáži privítame významného hosťa
 

Eduarda Grečnera – filmového režiséra a scenáristu, ktorý sa zúčastní besedy o filme Drak sa vracia (zaradeného do zoznamu filmov UNESCO) spojenej s premietaním ukážok z filmu.
 


 

Srdečne Vás pozývame aj na štvrtkové soireé
 


 

ERIC CLAPTON REVIVAL,
 


 

ktoré sa uskutoční 1. februára 2018 o 18.00 h
 

Artklub Tatranskej galérie v Poprade.
 


 

Tešíme sa na Vás,
 

Anna Ondrušeková, riaditeľka
 

a kolektív pracovníkov TG v Poprade.
 


 

www.tatragaleria.sk
 


 


 


 

Názov výstavy: Peter Stanley Procházka – Film.sk
 

Miesto konania: ART KLUB Tatranskej galérie v Poprade, Tatranská galéria Poprad, Hviezdoslavova 12
 

Vernisáž: 2. február 2018 o 17. 00
 

Program vernisáže: otvorenie výstavy za účasti autora Petra Stanley Procházku, príhovor filmového režiséra a scenáristu Eduarda Grečnera, beseda o filme Drak sa vracia, zaradeného do zoznamu filmov UNESCO, spojenej s premietaním ukážok filmu
 

Termín výstavy: 2. február – 18. marec 2018
 


 

Kurátorská koncepcia: Anna Ondrušeková
 


 

Peter Procházka sa narodil v roku 1952 v Bratislave, kde žije a tvorí doteraz. Venuje sa dokumentárnej fotografii a medzi jeho hlavné námety patrí filmový a literárny život. Fotografii sa venuje od 21. augusta 1961 a ako sám spomína, „ od času vstupu našich spriatelených armád“. Na slovenskej scéne pôsobí už viac ako päťdesiat rokov a je etablovaným fotografom, a to nielen dĺžkou, ale i rozsahom svojej tvorby. Vystavoval na mnohých samostatných a skupinových a výstavách doma i v zahraničí. Dokumentoval život legendárneho bratislavského V klubu, divadlo Štúdio 12, hudobníkov Mariána Vargu, Deža Ursínyho, Jara Filipa, Miroslava Žbirku, Mariku Gombitovú (výstavu uviedla TG v roku 2010), skupinu Elán a mnohých ďalších. Procházkove fotografie boli publikované v takmer stovke knižných publikácií. Peter Procházka získal v roku 2015 cenu Slovak Press Photo za celoživotné dielo.
 


 

Výstava predstavuje pohľad fotografa Peter Stanley Procházku na dianie a „čarovný svet“ slovenského a československého filmu u nás v období rokov 1968 až 2018. Kolekcia vybraných fotografií ponúka krátky náhľad do filmového diania u nás a zároveň dokumentuje zachytáva atmosféru prostredia filmového života domácich i zahraničných hereckých legiend (Marián Labuda, Zita Furková, Marta Rašlová, Milan Lasica, Ornella Muti, Shirley Temple Black), režisérov (Dušan Hanák, Juraj Jakubisko, Juraj Herz, Mira Fornayová, Agnieszka Holland), kameramanov ( Stanislav Szomolányi, Matúš Ondrušek), scenáristov (Ivan Stadtrucker), či ostatného štábu a komparzistov. Procházka dokumentoval aj mnohé dôležité filmové premiéry a ocenenia (Igric, Slnko v sieti), festivaly (Artfilm), filmové diskusie a sprievodné podujatia (výstava amerického filmu v bývalom PKO v Bratislave, filmy Kino Inak v bratislavskej A4). Výstava vznikla vďaka finančnej podpore Literárneho fondu a BP.
 


 


 www.pamiatkynaslovensku.sk