Zaujímavé články   späť
www.pamiatkynaslovensku.sk
Ryby, rybky, rybičky (Gemersko-malohontské múzeum)
ryby-rybky-rybicky-gemersko-malohontske-muzeum

 


 

Výstava návštevníkom predstavuje prácu preparátora Milana Žiaka, prostredníctvom ktorej môžu spoznávať nielen druhy rýb našich vôd, ale aj exotické a morské druhy. Výstava potrvá do 12. júla 2023.
 


 

Ryby sú pozoruhodnou skupinou živočíchov, ktoré obývali Zem dávno pred objavením sa človeka. Učarovali aj Milanovi Žiakovi, rodákovi z Trnavy. Odmalička rád chytal ryby a zaujali ho aj preparáty rýb. Prvé preparoval tie, ktoré sám ulovil, a keďže je hlavne muškár, boli to lipeň a pstruh.
 


 

Preparovanie rýb je proces, ktorý neodpúšťa chyby a v literatúre je o ňom málo informácií. A tak si vytvoril vlastné postupy a technológie. Preparovaniu rýb sa venuje už tridsať rokov a jeho preparáty mohli návštevníci vidieť na súťažiach napríklad v Brne, v múzeách v Hlohovci, Michalovciach, Banskej Bystrici či Komárne. „Teraz si jeho preparáty hlavne sladkovodných, ale aj niekoľkých morských rýb budete môcť pozrieť aj v priestoroch Gemersko-malohontského múzea v Rimavskej Sobote, prezradila Monika Gálffyová, biologička múzea.
 


 

Výstava odkryje aj niektoré tajomstvá zo života rýb a bude ju dopĺňať súbor historických udíc a navijakov zo zbierky Milana Žiaka.
 


 

RNDr. Monika Gálffyová (biologička múzea)

 


 


 


 

Halak, halak, halacskák
 


 


 

A halak az állatvilág egy figyelemreméltó csoportját alkotják, melyek már jóval az ember megjelenése előtt jelen voltak Földünkön, s amelyek a nagyszombati születésű Milan Žiakot is elvarázsolták. Gyerekkora óta szívesen horgászott, ugyanakkor a halpreparátumok is érdekelték. Elsőként azokat preparálta, melyeket saját maga ejtett el, s mivel főként legyező horgász, ezek a halak a pérek és pisztrángok voltak.
 


 

A halak preparálása egy olyan precíz folyamat, amelynél nincs lehetőség hibázni, s melyről csak nagyon kevés adat szerepel a szakirodalomban. Így Milan Žiaknak meg kellett alkotnia saját eljárásait és technikáit. Halak preparálásával immáron 30 éve foglalkozik, s preparátumait a közönség több különböző versenyen is megcsodálhatta már, például Brünnben, valamint a galgóci, nagymihályi, besztercebányai vagy épp komáromi múzeumokban. „Most végre a rimaszombati Gömör-Kishonti Múzeumban is megtekinthető lesz főleg édesvízi, de némely tengeri halak preparátumait is felvonultató gyűjteménye.“ – fűzte hozzá a múzeum biológusa, Monika Gálffyová.
 


 

A kiállítás a halak életének némely titkát is felfedi, s a preparátumok mellett a Milan Žiak gyűjteményéből származó történelmi horgászfelszerelések darabjai is bemutatásra kerülnek.
 


 

A sajtóközlemény szerzője: RNDr. Monika Gálffyová (a múzeum biológusa)

 


 

www.gmmuzeum.skwww.pamiatkynaslovensku.sk